KAM NA VÝLET / Muzea a skanzeny

Retro Muzeum Na Statku v Brně.
Retro Muzeum Na Statku
Retro Muzeum Na Statku v Brně. 
Autor / zdroj foto: Retro Muzeum Na Statku

Retro Muzeum Na Statku / Brno

Retro Muzeum Na Statku. To je největší a nejucelenější expozice běžného života z období 50. - 90. let 20. století včetně prezentace více než 50 vozů značek Trabant, Wartburg, Ifa, Barkas, Multicar, Tatra, Volha a dalších.

V brněnských Dolních Heršpicích najdete nevšední expozici nazvanou „Retro muzeum na statku“, která byla otevřena 1. července 2017. Na ploše více než 1000 metrů čtverečních představuje největší a nejucelenější prezentaci běžného života z období 50. - 90. let 20. století a techniky států bývalé RVHP. Muzeum má v současné době dvě části, retro a veterány.


Samotné retro muzeum se nachází v prvním patře hospodářské budovy. Zde je výstava rozdělena do mnoha tematických sekcí. Můžete zde vidět více než 600 rádií, 100 televizí, 100 vysavačů, praček, sporáků, velkou sbírku hraček, her či kočárků, kompletní hospodu, řezníka, kadeřníka, koloniál včetně autentických potravin, drogerii, obchod Baťa s exponáty od střevíčku až po nesmrtelné cvičky, plně vybavenou školní třídu, dobovou kuchyni nebo třeba obývací pokoj a mnoho dalších. Na venkovní ploše najdete dobový stánek PNS, dětské hřiště, camping nebo třeba původní čerpací stanici.

Muzeum veteránů obsahuje především osobní i nákladní vozy, traktory nebo další techniku z produkce bývalých socialistických států, které jsou vystaveny v kryté expozici i na venkovních plochách. Výrobu z NDR zastupují značky Trabant, přívěs Camptourist nebo Zetor (Z25, 50 Super, 3011). Z bývalého SSSR zde můžete vidět vozy značek Gaz či Volha. Dále jsou zde prezentovány motocykly značek Jawa, ČZ, Simson, kola, koloběžky a mnoho další techniky. Celkem je zde vystaveno více než 50 vozů v původním stavu nebo po kompletní renovaci.

Celý areál je dostupný pěšky, na kole či in-linech po cyklostezce Brno-Vídeň nebo prostřednictvím MHD a samozřejmě i autem. V areálu je dostatečný počet parkovacích míst. Součástí statku je i hospůdka „U Trabanta“ kde návštěvníci mohou posedět a občerstvit se. Samozřejmé je sociální zařízení nebo wifi free.


Více informací včetně aktuálních akcí, provozní doby a cen vstupného najdete na webu muzea.

Autor / zdroj: -red -

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.