Muzeum města Brna - Hrad a pevnost Špilberk / Brno
Hrad Špilberk představuje jednu z hlavních dominant Brna. V současnosti v něm sídlí Muzeum města Brna, které sem láká návštěvníky na stálé expozice. První se věnuje jednotlivým etapám stavebního vývoje a osudům Špilberku od jeho počátků až do vzniku jeho současné podoby v 19. století. Druhá seznamuje návštěvníky se Špilberkem jako pověstným žalářem habsburské monarchie proslulým v 18. a 19. století po celé Evropě. Třetí je zaměřena na historii a současnost ohňostrojného umění.
Od hradu k pevnosti
Stálá expozice přibližuje jednotlivé etapy stavebního vývoje a osudy Špilberku od jeho počátků až do vzniku jeho současné podoby v 19. století. Dílčí objevy jsou dokumentovány také odkrytými, konzervovanými základy středověkého zdiva a mohutné hlavní věže s původním vstupem. Analýza rekonstruované dispozice původního hradu dovoluje v jednotlivostech i souhrnně specifikovat závěry o unikátní podobě této „markrabské stolice“, o jejím významu i základních funkcích, a klasifikovat ji v širším kontextu tehdejší středoevropské hradní architektury.
Expozici doplňují středověké i novověké archeologické nálezy. Závěrečná část je věnována problematice a dokumentaci špilberských vodních zdrojů, zejména hluboké studny v nádvoří, jejíž nedávný průzkum přispěl k objasnění dosavadních dohadů a přinesl řadu poznatků i prezentovaných nálezů.
Žalář národů
Stálá expozice v přízemí severního křídla hradu Špilberku seznamuje návštěvníky se Špilberkem jako pověstným žalářem habsburské monarchie proslulým v 18. a 19. století po celé Evropě.
Vedle skutečných zločinců, z nichž je připomenut zejména pověstný loupežník Václav Babinský, věnuje expozice hlavní pozornost osudům vězňů, jejichž jediným proviněním bylo úsilí o změnu politických poměrů, např. sjednocení své země a vytvoření vlastního státu. Připomenuta je zde i tragická doba nacistické okupace, kdy se v letech 1939-1940 stal Špilberk věznicí brněnského gestapa, odkud odcházeli čeští vlastenci do koncentračních táborů, káznic a na popraviště.
Velmi zajímavé jsou ukázky předmětů dokumentující život ve věznici, stravování, zdravotní péči, práci vězňů a jejich výrobky. Rekonstrukce cely politických vězňů z 19. století umožňuje vytvořit si představu o jejich životě. Působivá zejména pro návštěvníky z Itálie je i pamětní cela básníka Silvia Pellica, který svým dílem „Mé žaláře“ z roku 1832 seznámil poprvé evropskou veřejnost se skutečností, jak trestá habsburská monarchie své politické odpůrce.
Vulcanalia
V první části expozice o historii a současnosti ohňostrojného umění je představen archetyp ohně, základy hermetismu a alchymie. V návaznosti na vynález střelného prachu jsou představeny počátky vzniku a výroby ohňostrojných efektů a komponovaných ohňostrojů. V další části návštěvníci uvidí například model ohňostroje z Londýna z roku 1749, ke kterému skládal známou Feuerwerksmusik Georg Friedrich Händel, dále Furtenbachovo barokní divadlo doplněné barokními triangly a dalšími historickými předměty.
V neposlední řadě jsou představeny současné ohňostroje, a to v obrazové statické i multimediální podobě. Trojrozměrné předměty, fragmenty, obrazy a dokumenty přibližují oblast ohňostrojů jako významného uměleckého, společenského a komunikačního prostředku. Dominantnější částí expozice pak je historie ohňostrůjství v Brně. Část expozice se zaměřuje na historii a současnost přehlídky IGNIS BRUNENSIS, včetně každoročního pořádání výstavy z veřejné fotosoutěže, dále galerie laureátů oficiálních cen přehlídky a významných počinů v této oblasti.
Z historie hradu
Hrad Špilberk, představující jednu z hlavních dominant města, byl založen ve 13. století jako zeměpanské sídlo. Postupem času se z něj stala vojenská pevnost a později největší vězení rakouské monarchie. Od roku 1961 je sídlem Muzea města Brna. Můžete zde vidět například expozici historickou, vězeňskou či expozici, popisující ohňostrojné umění.
Slavnostní otevření městského muzea se konalo 18. září 1904 u příležitosti desátého jubilea úřadování brněnského starosty Augustina rytíře Wiesera. Muzeum bylo umístěno v historických prostorách bývalého domu moravských stavů (dnešní Nové radnice) a navázalo zde na dřívější instalaci městské galerie. V polovině třicátých let muselo muzeum opustit své původní prostory vzhledem k rekonstrukci areálu Nové radnice a nalezlo útočiště v méně vhodném prostředí tzv. městského dvoru na Šilingrově náměstí.
Zásadní zlom pro rozvoj muzea pak přineslo v roce 1960 jeho přestěhování na významnou brněnskou památku hrad Špilberk. V únoru 1982 přešla do správy Muzea města Brna Měnínská brána a stala se součástí jeho expozičních a výstavních prostor. V roce 1994 byla muzeu svěřena do péče významná památka moderní architektury Vila Tugendhat, která byla v roce 2001 zapsána na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO.
Muzeum města Brna se rozsahem i hodnotou svých sbírek a také svou vědeckou, odbornou, vzdělávací a kulturní činností, k níž neodmyslitelně patří i prezentace sbírek ve výstavách a expozicích, dnes řadí k předním muzejním institucím u nás.
Více informací včetně aktuálních akcí, provozní doby a cen vstupného najdete na webu hradu.