KAM NA VÝLET / Muzea a skanzeny

Moravské zemské muzeum přibližuje autory 20. století, které ovlivnila tehdejší kulturně-politická situace
 
Autor / zdroj foto: Moravské zemské muzeum - Centrum kulturně-politických dějin 20. století

Moravské zemské muzeum - Centrum kulturně-politických dějin 20. století / Brno

Moravské zemské muzeum představuje nový a zcela unikátní archiv knih, korespondence, rukopisů, rozhovorů, dopisů, fotografií, filmových záběrů a podobných věcí nejen spisovatelů, ale i jinak kulturně činných osobností, jejichž tvorba vznikala většinou v nesouladu s bývalým komunistickým režimem.

Někteří z autorů mají svou vlastní místnost, ve které se nacházejí i osobní předměty těchto osobností, tím vzniká unikátní příležitost pro badatele zkoumat objekt svého bádání přímo v jeho prostředí.

V současné době muzeum vlastní větší část archivu Pavla Kohouta a jeho ženy Jeleny Mašínové. Archiv a část knihovny spisovatele Jiřího Gruši s cennými nahrávkami rozhovorů, stejně jako spisovatele Oty Filipa, literárního historika Lumíra Kuchaře, filozofky Boženy Komárkové a spisovatele a literárního kritika Jana Trefulky.

Knihy evangelického faráře Bedřicha B. Bašuse jsou částečně umístěny v jeho vlastním nábytku a místnost je zařizována podle představ a za pomoci jeho ženy akademické malířky Marie Filippovové. Vedle archivu moravských básníků Jana Skácela a Oldřicha Mikuláška tu badatel může nahlédnout do spisů sociologa Miloslava Petruska.

Zcela mimořádnou hodnotu představují materiály tzv. Podzemní univerzity, která fungovala za pomoci londýnské nadace Jan Hus Educational Foundation. Tento archiv předal muzeu britský filozof, estetik, politolog, spisovatel a hudebník Roger Scruton. Na uspořádání tohoto archivu spolupracuje překladatelka Barbara Day, jedna z důležitých osobností Podzemní univerzity. Obsah těchto materiálů je veliký a patří k němu i cenné spisy týkající se např. Jazzové sekce, přednášky nejrůznějších osobností a velké množství korespondence lidí, kteří se v době normalizace snažili o kvalitní a ideově nezbarvené vzdělávání naší inteligence.


Více informací včetně aktuálních akcí, provozní doby a cen vstupného najdete na webu muzea.

Autor / zdroj: -red-

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.