Moravské zemské muzeum - Pavilon Anthropos / Brno
Pavilon Anthropos návštěvníkům představuje nejmodernější poznatky z oboru antropologie a archeologie v několika stálých expozicích věnovaných etologii primátů, genetice člověka, antropologickému a kulturnímu vývoji člověka, nejvýznamnějším archeologickým nálezům z nejstaršího období lidských dějin a vzniku nejstaršího umění.
Nejmodernější budovou Moravského zemského muzea je Pavilon Anthropos, umístěný v příjemném Pisáreckém parku. Byl založen v roce 1928 objevitelem podzemí Moravského krasu a Věstonické venuše profesorem Karlem Absolonem. Je ve střední Evropě největším a nejbohatším muzeum zaměřeným na nejstarší dějiny lidského rodu a vznik kultury. Program Pavilonu Anthropos je dále rozvíjen bohatou výstavní činností, která systematicky sleduje mimoevropskou etnologickou a kulturně antropologickou tematiku.
Tradice současného Pavilonu Anthropos má své kořeny v období první Československé republiky. Tehdy se díky mimořádnému úsilí předního českého badatele prof. Karla Absolona podařilo ve specielním pavilonu "Člověk a jeho rod" na dnešním výstavišti soustředit v rámci výstavy soudobé kultury v roce 1928 nebývalé množství nálezů z nejranějších období lidských dějin. Při vzniku této výstavy nesoucí název Anthropos se setkáváme se jménem prvního prezidenta ČSR prof. T. G. Masaryka a průmyslníka T. Bati. Tato výstava zanikla v důsledku událostí II. světové války.
O původu člověka a vzniku kultury
Stálá expozice Pavilonu Anthropos o nejstarších dějinách osídlení Moravy i celého evropského kontinentu je tvořena 3 základními celky na jejichž tvorbě se podíleli naši přední vědečtí odborníci: "Morava lovců a sběračů", "Nejstarší umění Evropy" a "Paleolitické technologie".
V druhé části pak divák nalezne aktuální poznatky z výzkumu evoluce člověka a počátků jeho kultury: "Genetika ve vývoji člověka", "Příběh lidského rodu", doplněné navíc představením chování a života člověku nejbližších tvorů - primátů, prezentované v části "Primáti naše rodina".
Nově vybudovaná expozice nepřiblíží jen aktuální poznatky z výzkumů archeologie, antropologie, genetiky apod., ale přináší i interaktivní prezentace díky moderní audiovizuální technice a je obohacena řadou dioramat a rekonstrukcí prostředí i života paleolitických lovců a sběračů. Návštěvníci pochopitelně nepřijdou ani o oblíbenou rekonstrukci mamuta, který je navíc obklopen přirozeným přírodním prostředím.
Více informací včetně aktuálních akcí, provozní doby a cen vstupného najdete na webu muzea.