KAM NA VÝLET / Muzea a skanzeny

Centrum Mendelianum nabízí jedinečný výlet do světa genetiky, vědy a výzkumu
 
Autor / zdroj foto: Moravské zemské muzeum - Mendelianum

Moravské zemské muzeum - Mendelianum / Brno

Díky spojení historických prostor, kde působil zakladatel genetiky Johann Gregor Mendel, se špičkově zařízenou laboratoří si návštěvníci Mendelianu mohou aktivně vyzkoušet řadu metod a laboratorních postupů od opylování květů hrachu po genovou expresi.

Cílem projektu je posílit zájem veřejnosti o výzkum v oblasti genetiky a molekulární biologie a populárně-vědeckou formou prezentovat i praktické a společenské dopady objevů v této oblasti. Součástí aktivit centra je také Mendelova interaktivní škola, která zahrnuje i pět mobilních laboratoří. Ty zpřístupní nejnovější poznatky vědy středoškolským studentům. Centrum Mendelianum rovněž naváže na tradici výzkumu vědeckého a kulturního odkazu jednoho z největších vědců světové historie Johanna Gregora Mendela.


Mendelianum je interaktivní muzeum a centrum J. G. Mendela postavené na pevných historických základech a využívající celou řadu moderních prvků. Mendelianum rozvíjí své vědecko-výzkumné, vzdělávací a popularizační aktivity od roku 1962 (Nobelova cena za objev struktury DNA – rehabilitace mendelovské genetiky za železnou oponou). K 50. výročí své činnosti se Mendelianum přemístilo do historického srdce města Brna, a to přímo do autentických prostor Mendelovy vědecké společnosti.

Jedná se o Společnost, ve které Mendel třicet let aktivně působil, setkával se se svými kolegy, a kde získal inspiraci pro svůj později světově proslulý výzkum. V historické místnosti s původním dřevěným malovaným stropem, kam Mendel často docházel, uvítá návštěvníky jeho vosková figurína.

Expozice, ve které se každý může stát vědcem, představují osobnost a dílo J. G. Mendela a také souvislosti s dnešní genetikou, molekulární biologií a dalšími obory. Jedinečné jsou několikametrové modely DNA a genové exprese doplněné 3D animacemi, které umožňují návštěvníkům aktivní vstup do buňky. Mendelianum nabízí jak Mendelovu, tak moderní molekulární laboratoř s řadou přístrojů a interaktivních programů. V rámci své nové koncepce pro 3. tisíciletí představuje Mendelianum Mendela jako moderního vědce a mnohostrannou osobnost. V této souvislosti připravilo Mendelianum také unikátní Mendelovu stezku, kterou si zájemci mohou v Brně projít. Centrum Mendelianum představuje vědecké a návštěvnické centrum doplněné o interaktivní Mendelovu školu s bohatým programem.


Více informací včetně aktuálních akcí, provozní doby a cen vstupného najdete na webu muzea.

Autor / zdroj: -red-

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.