KAM NA VÝLET / Muzea a skanzeny

Interiéry vily Stiassni v Brně.
Navštivte vilu Stiassni, dům s neopakovatelnou atmosférou
Interiéry vily Stiassni v Brně. 
Autor / zdroj foto: RAKO Lasselsberger

Vila Stiassni / Brno-střed

Projděte se po stopách času a vychutnejte si noblesu, luxus i jedinečnost exteriéru a interiéru vily Stiassni. Prožijte tady kouzlo 30. let. Od roku 2009 je vila ve správě Národního památkového ústavu, který zahájil její kompletní obnovu. Jako výjimečná památka moderní architektury byla vila zpřístupněna veřejnosti na sklonku roku 2014. Od roku 2018 ji najdete na prestižním seznamu Iconic Houses - světové sítě ikonických domů 20. století.

Interiéry vily Stiassni (základní okruh)
V rámci prohlídky se seznámíte s poutavou historií vily Stiassni a prohlédnete si elegantní interiéry, které působí téměř zámeckým dojmem. Prohlídkový okruh s průvodcem začíná v přízemí, kde nechybí schodišťová hala, jídelna či společenské salonky. Po mohutném dřevěném schodišti vystoupáte do prvního patra, kde se nachází soukromé pokoje rodiny, či spíše apartmány, neboť každý člen rodiny měl vlastní šatnu, koupelnu a ložnici. Na závěr prohlídky zamíříte i do části určené služebnictvu a zaměstnancům.

V ceně vstupenky je zahrnut vstup do zahrady a prohlídka aktuální výstavy pořádané Metodickým centrem moderní architektury.

Zahrada
Okruh nabízí individuální prohlídku bez průvodce jedné z největších soukromých zahrad v meziválečném Československu. Zahrada je rozdělena do několika částí důmyslně oddělených terénními stupni a zelení. V zahradě si tak můžete prohlédnout reprezentační parter a terasu určenou pro společenské události i běžné stolování. Sportovně založení majitelé vybavili areál plaveckým bazénem a tenisovým kurtem. V severní části areálu je k vidění dvojice skleníků, ovocný sad a bývalá kuchyňská zahrada.

V ceně vstupenky je zahrnuta prohlídka aktuální výstavy instalované v prostorách přednáškové budovy vily Stiassni. Výstavy jsou pořádány Metodickým centrem moderní architektury.

Procházka Masarykovou čtvrtí
Procházka s průvodcem po významném okolí vily Stiassni, která se nachází v jedné z nejluxusnějších brněnských částí, tzv. Masarykově čtvrti.

1. trasa je zaměřena na vily postavené pro bohaté průmyslníky dle projektů jednoho z nejlepších brněnských meziválečných architektů, který by v roce 2020 oslavil své 130. narozeniny - Ernsta Wiesnera

Společně s průvodcem se vydáte na trasu zahájenou u největší Wiesnerovy vilové realizace - vily Stiassni, a společně si během dvouhodinové procházky prohlédnete i ostatní vily navržené Ernstem Wiesnerem (vila Münz, vila Hermine Weiglové, vila Stein, Neumark či vila Haas), ale dozvíte se i řadu zajímavostí o dalších vilách, kolem kterých budete procházet.

Procházka se koná vždy poslední neděli v měsíci v 10:30 hodin. Začátek procházky je před vstupem do areálu vily Stiassni (Hroznová 14).

3. trasa se zaměřuje na specifika výstavby ovlivněné dobovými poměry v souvislosti s urbanistickým a architektonickým utvářením genia loci Masarykovy čtvrti. Projdete jižní částí pisáreckého úbočí až do původní severní německé úřednické čtvrti. Budete sledovat souvislosti s rodinou Stiassni a se stavbou vily na Hroznové 14. Nevynecháte i další stavby, kde bydlely zajímavé a význačné osobnosti ovlivňující brněnskou architektonickou scénu, kulturní atmosféru a společenský život.

Seznámíte se např. s vilou Alfredova bratra Ernsta Stiassni, vilami Hynka Bulína a Jaroslava Bakeše v méně známých souvislostech, s vlastní vilou architekta Eduarda Žáčka nebo s vilou, ve které bydlel sochař Konrád Babraj.

Procházka se koná vždy druhou sobotu v měsíci v 10:30 hodin. Začátek procházky je před vstupem do areálu vily Stiassni (Hroznová 14). 

Více informací včetně aktuálních akcí, provozní doby a cen vstupného najdete na webu vily Stiassni

Autor / zdroj: -red -

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.