KAM NA VÝLET / Hrady, zámky a zříceniny

Letohrádek Mitrovských v Brně.
Letohrádek Mitrovských v Brně
Letohrádek Mitrovských v Brně. 
Autor / zdroj foto: Letohrádek Mitrovských v Brně

Letohrádek Mitrovských v Brně / Brno

Předměstská vila, zasazená do okrasné zahrady, byla za hraběte Antonína Arnošta Mitrovského velmi proslulá zejména díky společenským slavnostem, kterých se zúčastnil například císař Napoleon I. a nebo císař František I.

Letohrádek je stavbou umělecky velmi kvalitní a vizuálně zajímavou. Půdorys budovy je pozdně barokní, osově komponovaný. Oválný ústřední sál je vyvýšen nad okolí a ukrývá iluzivní freskovou výzdobu, která vytváří dojem výhledu do exotické krajiny s bujnou vegetací, ale jsou v ní i velice nenápadně zakomponovány zednářské symboly. Autorem výmalby je pravděpodobně malíř Ignaz Mayer ml. (1763–1842), který pracoval na obdobných zakázkách na pernštejnském panství rodiny Mitrovských.


Ve druhé polovině 19. století byla stavba zakoupena pro potřeby města. Pozbyla své renomé a sloužila pro lidové divadelní arény, bály a jiné zábavy. V roce 1883 zde vznikla školka, která objekt užívala až do 60. let 20. století. V té době byla zahrada zbavena svého ohrazení, zmenšena a upravena ve volný parčík, kam byla druhotně umístěna barokní plastika boha války Marta. Strženy byly jak zahradní stavby (skleník – oranžerie), tak budovy tvořící zázemí k letohrádku.

V letech 1979-1987 se uskutečnila generální rekonstrukce objektu a následně byl letohrádek několik let využíván Muzeem města Brna. Od konce roku 2007 slouží letohrádek znovu pro kulturní účely.


Více informací včetně aktuálních akcí, provozní doby a cen vstupného najdete na webu zámečku.

Autor / zdroj: -red -

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.