VOLNÝ ČAS / Zoologické zahrady

Brněnská zoo získala žirafího samce
Khari, jak se nový obyvatel Mniší hory jmenuje, se narodil 26. dubna 2019 ve Whipsnade Zoo ve Velké Británii. 
Autor / zdroj foto: Michal Vaňáč

Brno

Roky čekání jsou u konce. Do brněnské zoo dorazil v pátek ráno nový žirafí samec. Khari, jak se nový obyvatel Mniší hory jmenuje, se narodil 26. dubna 2019 ve Whipsnade Zoo ve Velké Británii. Do Brna se měl původně vydat v roce 2021, ale situace po brexitu byla administrativně natolik nepřehledná a složitá, že se musel příjezd několikrát posunout. Roli samozřejmě hrála i situace kolem covidu, která vše ještě výrazně zkomplikovala, a hlavně oddálila.

„Je to první transport velkého zvířete z Velké Británie po brexitu. Hodně jsem se na tom naučili a pokud by se něco podobného mělo opakovat v budoucnu, určitě už to pro nás bude snazší. Byla to chvílemi doslova válka nervů spojená se spoustou komunikace napříč odpovědnými institucemi ve čtyřech státech. Nicméně to nic není ve srovnání s tím, jak velkou máme radost z toho, že Khari vše zvládl na jedničku, je v pořádku a že už se rozkoukává v novém domově,“ uvedla ředitelka Zoo Brno Radana Dungelová.

Hned po příjezdu Khari bez problémů přešel do stájí, pustil se do okusů i do prvního seznámení s našimi žirafami (aktuálně chováme tři samice). Vše proběhlo v klidu a bez komplikací. V pátek zůstanou žirafy ve vnitřní ubikaci, aby si na sebe postupně zvykly. Nenastanou-li neočekávané potíže, o víkendu se vydá Khari na paddock před stájemi a v dalších dnech přímo do expozičního výběhu.

Na příjezd žirafího samce jsme se připravovali právě od roku 2021, kde jsme otevřeli nové stáje s vyhlídkovou věží. Získali jsme tak potřebné zázemí a dostatek prostoru pro samice s mláďaty a případné oddělení samce. Navíc je věž přístupná návštěvníkům, takže se mohou přijít podívat na žirafy i v případě, když není vhodné počasí a ty musí zůstat ve vnitřní ubikaci.

Dosud brněnská zoo chovala tři samice.

Tosha – narozená 13. 7. 2006 ve Dvoře Králové nad Labem, v Zoo Brno od 11. 4. 2008
Tanisha – narozená 10. 10. 2016 v Zoo Brno
Tabita – narozená 5. 9. 2010 v Zoo Brno

Poslední samec odešel z brněnské zoo v roce 2018. Timon, potomek Tabity, zamířil do Nizozemska a letos v březnu do Německa.

Autor / zdroj: Michal Vaňáč

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.