VOLNÝ ČAS / Zoologické zahrady

Zoo Brno je plná mláďat
Mara stepní.  
Autor / zdroj foto: Michal Vaňáč

BRNO

Jaro je tradičně časem, kdy se v brněnské zoo rodí spousta mláďat. Pojďte se podívat, která jsou to tentokrát a kde je mohou návštěvníci vidět.

Začneme tradičním místem, a to expozicí psounů před Tropickým královstvím. Z nory už tu vylezlo první mládě těchto krásných hlodavců. Psouni žijí v sociálních společenstvech, která mohou mít ve volné přírodě až tisíc jedinců. Jejich kolonie, tzv. města, jsou rozdělena do čtvrtí, kde žijí jednotlivé klany, tvořené dominantním samcem, 1–4 samicemi a jejich mláďaty. Brněnská skupina aktuálně čítá 10 psounů.

Přímo v Tropickém království se pak prohání tři malí bazilišci zelení a dvě želvy pavoukovité. Ty Zoo Brno pravidelně odchovává od roku 2017. Tento kriticky ohrožený druh má v péči 22 zoo po celém světe. Za poslední rok se jen pěti zahradám podařil odchov těchto želv, ta brněnská je jediná v Evropě.

Velkou radost dělá chovatelům malý papoušek vlaštovčí. Tento kriticky ohrožený opeřenec v divočině hnízdí v jihovýchodní části Tasmánie. Je vázán na několik málo druhů eukalyptů, jejichž dutiny používá k hnízdění. Mimo dobu rozmnožování část populace migruje na jihovýchod Austrálie. V brněnské zoo obývá voliéru v Exotáriu. Ve stejném pavilonu jsou k vidění také mláďata ledňáka obrovského nebo malý vaza velký.

Opomenout bychom neměli ani velmi oblíbené mary stepní. Návštěvníci je určitě velmi dobře znají, jejich expozice je totiž přímo u dolní točny vláčku. Letos se tu narodila už čtyři mláďata. A také si připomene sudokopytníky, kteří už kdysi ve volné přírodě vyhynuli, ale díky chovu v lidské péči se podařilo tento druh zachránit. Jeleny milu najdete v Beringii, konkrétně vedle výběhu vlků a naproti expozice sobů. A to včetně jednoho mláděte.

Dalším přírůstkem je pak malá alpaka, která už každý den velmi čile prozkoumává venkovní výběh.

Autor / zdroj: Michal Vaňáč

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.