EKONOMIKA / Firmy

18. ročník soutěží Firma roku 2023 a Živnostník roku 2023 právě startuje
Ilustrační foto. 
Autor / zdroj foto: Envato Elements

Soutěže Firma roku a Živnostník roku jsou opět otevřeny všem malým a středním podnikatelům. Příležitost veřejně prezentovat svoji práci dostávají české firmy a živnostníci bez ohledu na zaměření, obor či velikost. Hledají se inspirativní příběhy úspěšných podnikatelů, tradičních rodinných firem a začínajících nadšenců.

Regionální podnikatelské žebříčky soutěží Firma roku a Živnostník roku každoročně sestavuje odborná porota ve všech 14 krajích České republiky. Do celostátního finálového kola postupují vítězové jednotlivých krajů. Finále soutěží je tradičně spojeno s galavečerem na Žofíně. Přihlásit se může každý podnikatel, který splní vstupní podmínky, a to prostřednictvím on-line přihlášky.

Lokální podnikání je po právu vnímáno jako páteř domácí ekonomiky, a proto je důležité, aby schopní a podnikaví lidé cítili podporu nejen svého okolí ale i odborné veřejnosti a médií. Řadu let ekonomové hlásají, že propojenost světa a globální obchod vede k jisté odolnosti a lepším možnostem nahrazování zdrojů. Nedávné krize nám však ukazují, že právě drobné regionální podnikání dokáže zafungovat velmi houževnatě. Rodinné firmy a živnostníci se museli umět ze dne na den adaptovat a rychle posouvat své podnikání směrem k aktuálním možnostem trhu, pružně měnit nabídku služeb, sahat do rezerv, transformovat své firmy.

Soutěže Firma roku a Živnostník roku dlouhodobě podporují zajímavé firmy a živnostníky a pomáhají jim na cestě k úspěchu. Ve výsledku není podstatné, kdo si ceny a tituly Firma roku nebo Živnostník roku odnese, společensky významná je především hodnota veřejné debaty o tématu podnikání v České republice.

Kdo se může přihlásit?

Do soutěží se mohou přihlásit živnostníci a malé a střední firmy působící v České republice s nejméně dvouletou účetní historií a s obratem do 1,5 miliardy korun a větší firmy s obratem do 3 miliard korun, kteří jsou minimálně jeden rok vlastníky platného živnostenského listu nebo jiného oprávnění k podnikání. V roce 2022 tak učinilo na 3000 podnikatelů. Zájemci o účast v letošním ročníku soutěží se mohou do 16. června přihlásit zde na webu firmaroku.cz.

Podnikatelské subjekty mohou být do soutěží také nominovány, třeba svými známými, kolegy, zaměstnanci nebo zákazníky.

A co podnikatele a živnostníky čeká?

Účastník soutěže vyplní přihlášku, ve které popíše své podnikání. Účast v soutěžích je zcela bezplatná, soutěžící nehradí žádný poplatek. Registrace zabere jen pár chvil. Slavnostní vyhlášení krajských výsledků proběhne živě v září a říjnu letošního roku ve všech regionech České republiky. O postupu rozhoduje krajská porota, přítomni jsou také regionální novináři. Vítěz z každého kraje postoupí do celorepublikového finále, v němž bude udělen titul Firma roku 2023 a Živnostník roku 2023. Vyhlášení celkových vítězů proběhne v prosinci letošního roku v Praze na Žofíně za přítomnosti České televize.

Pomozte zjednodušit podnikatelské prostředí v ČR. Nominujte Absurditu roku a Zlatý paragraf!

Které z nařízení státní moci vás nejvíce štve? Podělte se o to. Ode dneška má kdokoli možnost navrhnout zákonné nařízení do ankety Absurdita roku. Jejím cílem je upozornit na nejnesmyslnější byrokratické povinnosti ukládané podnikatelům. Nově také anketou Zlatý paragraf oceníme konkrétní aktivitu veřejné správy, která má naopak za cíl pomoci českému podnikání a je příkladnou aktivitou v této oblasti. Může se jednat o nově přijatý zákon, nařízení, vyhlášku, ale i návrh, snahu nebo vizi, jak podnikatelům zjednodušit život.

Své tipy můžete poslat nejpozději do 5. května. Nominovat je možné prostřednictvím e-mailu info@firmaroku.cz nebo rovnou připraveným formulářem. O těch nejabsurdnějších, ale i nejpraktičtějších opatřeních bude následně hlasovat veřejnost.

Autor / zdroj: David Pavlát

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.