VOLNÝ ČAS / Akce pro děti

Krajské kolo dopravní soutěže BESIP opět ve frenštátském autokempu
Ilustrační foto. 
Autor / zdroj foto: Shutterstock

FRENŠTÁT POD RADHOŠTĚM

Finále Moravskoslezského kraje v Dopravní soutěži mladých cyklistů Besip 2023 se uskuteční ve čtvrtek a pátek 1. a 2. června ve Frenštátě pod Radhoštěm. Ten opět po dvou letech přivítá 48 cyklistů a cyklistek ve věku 10-12 let a 13-16 let. Jedná se o vítěze okresních kol, kteří budou ve smíšených družstvech soutěžit na dopravním hřišti ve frenštátském Autokempu. Mladí cyklisté budou své znalosti a dovednosti poměřovat v pěti teoretických a praktických soutěžních disciplínách. Cílem soutěže je zvýšit bezpečnost mladých lidí jakožto účastníků silničního provozu.  

Mladí soutěžící budou propojovat teoretické znalosti a praktické dovednosti. „Chlapci a dívky mezi sebou změří síly v pěti disciplínách. Čekají je testové otázky z pravidel provozu na pozemních komunikacích, jízda po dopravním hřišti, kde musí projet šesti kontrolními stanovišti při dodržování pravidel provozu. Poté budou dívky a chlapci zkoušeni ze zásad poskytování první pomoci, například budou ošetřovat zraněného. Dále bude disciplína Labyrint, kde budou soutěžící hledat správnou cestu z místa A do místa B z pohledu cyklisty a v neposlední řadě překonávat deset překážek při jízdě na kole se zátěží v rámci jízdy zručnosti," vysvětlil hlavní organizátor celé akce Miroslav Maslaňak, vedoucí odboru dopravy MěÚ Frenštát pod Radhoštěm. 

Nejlepší cyklistka a cyklista získá od krajského koordinátora soutěže, BESIP pro Moravskoslezský kraj voucher v hodnotě 10 000 Kč na nákup jízdního kola. „Město Frenštát pod Radhoštěm připravuje pro soutěžící propagační předměty a taky ceny např. reflexní batohy, deštníky a kapsy na ruku," doplnil Miroslav Maslaňak

Letošní republikové finále se bude konat 19.-21.06.2023 v Olomouckém kraji ve městech Zábřeh a Mohelnice a nejlepší družstvo mladších žáků z krajských finále postoupí do evropského finále, které se pak bude konat v září 2023 v Černé Hoře.

Ve Frenštátě pod Radhoštěm se krajské finále konalo nepřetržitě od roku 2003 do roku 2019 a poté v roce 2022. „Celkem se v našem městě soutěžící krajského kola sešli již 23krát, bohužel v roce 2020 a 2021 byla dopravní soutěž Besip z důvodu probíhající pandemie koronaviru zrušenaV letošním roce tak jako v minulosti připravujeme nejen samotné soutěžní klání a kvalitní zázemí v našem autokempu, ale také mimosoutěžní aktivity a doprovodný program," řekl hlavní organizátor. 

Vyhlašovatelem soutěže je Ministerstvo dopravy - Besip, Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, Policejní prezídium PČR a Český červený kříž.

Autor / zdroj: Iva Vašendová

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.