AKTUÁLNĚ / Aktuálně

Lidé z Obřan a Maloměřic protestují proti hrázi
Ilustrační foto. 
Autor / zdroj foto: isifa/thinkstock.com

Maloměřice-Obřany

Obyvatelé Obřan a Maloměřic se v úterý 21. června osobně vypraví na jednání Zastupitelstva města Brna. Požadují zastavení příprav stavby protipovodňové hráze na řece Svitavě, kterou v plánované podobě považují za nesmyslnou. Pokud se jim to nepodaří, hrozí, že přijdou o části svých pozemků v důsledku vyvlastnění. Protipovodňová opatření navržená v novém územním plánu naopak vyhovují developerovi, který v městské části vlastní pozemky. Ty jsou totiž v záplavovém území, a bez ochranné hráze na nich nemůže stavět.

„Protipovodňová hráz v navržené podobě vede přes pozemky obyvatel Obřan a Maloměřic. Lidé by tak o ně vyvlastněním přišli. Projekt vychází ze studie společnosti AQUATIS z roku 2015, která v popisu současného stavu uvádí řadu chybných a nepřesných informací. Proto žádáme, aby zastupitelé přípravný proces pozastavili alespoň do doby, než se zjistí, zda lze postavit protipovodňovou ochranu tak, abychom o své zahrady nepřišli,“ říká Ludmila Kutálková, která společně se svým manželem zastupuje nespokojené občany Obřan a Maloměřic. „Chceme se osobně ukázat zastupitelům a upozornit na bezpráví, které se u nás děje. Přímo na místě zjistíme, zda budou skutečně raději bránit zájmy obyvatel města, které řídí, nebo komerční zájem developera,“ doplňuje Ludmila Kutálková, která společně s ostatními na problém upozorňuje od roku 2020.

Jednání zastupitelstva vnímá jako jednu z posledních šancí, jak zabránit přípravě stavby hráze v současné podobě. Na radnici by se mělo osobně dostavit nejméně 50 lidí z Obřan a Maloměřic. Proti stavbě v minulosti vznikla petice, kterou dosud podepsalo přes 600 obyvatel.

Autor / zdroj: Vojtěch Šprdlík

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
hanakservis
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.