KAM NA VÝLET / Muzea a skanzeny

Součástí expozice jsou dveře od cel smrti z bývalé věznice na brněnském Cejlu se vzkazy odsouzených k smrti
 
Autor / zdroj foto: Bunkr 10-Z

Bunkr 10-Z / Brno

V atomovém krytu, odolném proti zbraním hromadného ničení, mohlo zůstat naráz až 500 osob po dobu 3 dnů. Až do roku 1993 jej spravovala armáda a byl přísně tajný. V současnosti si jej můžete sami projít. Součástí expozice jsou také dveře od cel smrti z bývalé věznice na brněnském Cejlu se vzkazy odsouzených k smrti.

Kódové označení nejutajovanějšího brněnského krytu z doby komunismu (1959) pro politické představitele města a kraje. Vznikl v době nacismu jako úkryt Luftschutzu před americkým a sovětským bombardováním Brna. Zpřístupnění 10-Z připravuje obecně prospěšná společnost Americký fond.


Představte si nepříliš vzdálenou minulost, kdy cvičný poplach a všudypřítomná hrozba byly každodenní realitou. Atomový kryt 10-Z naštěstí nikdy nemusel být použit a dnes máte možnost prozkoumat jej na vlastní pěst. Prohlídka expozice je individuální, provázet vás bude mapa, kterou dostanete při vstupu. Po předchozí domluvě můžete využít i služby průvodce. Trasu doplňují projekce a QR kódy s odkazy na videa o historii a osudech lidí spjatých s tímto místem. Technickou část expozice tvoří zázemí krytu: dieselový agregát, filtrovna a telefonní ústředna. Součástí expozice jsou také dveře od cel smrti z bývalé věznice na brněnském Cejlu se vzkazy odsouzených k smrti.

V tunelech je od podzimu 2016 také instalovaná audiovizuální technika, na níž poběží speciální výstavy spojené s městem a regionem. Nepůjde pouze o témata spojená s historií 10-Z: bunkr připravuje 5 různých audiovizuálních projektů. Na konci expozice si budete moct spočinout v Mléčném baru Marcela Ihnačáka.

Pokud máte silné nervy, rozhodně byste měli vyzkoušet noční exkurze zaměřené na technické zázemí krytu.


Více informací včetně aktuálních akcí, provozní doby a cen vstupného najdete na webu bunkru.

Autor / zdroj: -red-

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
hanakservis
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.