KAM NA VÝLET / Muzea a skanzeny

Nejdůležitější památkou na Jurkovičovo působení v Brně je jeho vila. K vidění je restaurovaný původní nábytek
 
Autor / zdroj foto: Moravská galerie v Brně - Jurkovičova vila

Moravská galerie v Brně - Jurkovičova vila / Brno

Přestože větší část aktivního života strávil Dušan Samo Jurkovič na rodném Slovensku, zapsal se vedle Jana Kotěry jako jeden z nejvýznamnějších architektů působících v českých zemích na přelomu 19. a 20. století. Nejdůležitější památkou jeho působení v Brně zůstává vila, kterou si v roce 1906 navrhl a postavil na lesním svahu nad řekou Svratkou. Lokalita je dodnes vyhledávaným cílem výletů. Nabízí blízký les, řeku a bohaté výhledy.

Jurkovičova vila je dílem architekta Dušana Sama Jurkoviče a tvoří páteř jeho dochovaného díla v České republice. Tato architektonická památka má pro secesní Brno stejný význam jako Vila Tugendhat pro Brno funkcionalistické.

Stavba vily je mezníkem ve vlastní Jurkovičově tvorbě. Demonstruje vývojový posun v jeho stylu, opouštějícím počáteční parafrázování dřevěných lidových staveb, jejichž vliv se tentokrát omezil pouze na základní konstruktivní podstatu. 

Z dispozičního hlediska je vila důsledně rozdělena na vstupní reprezentačně společenskou část přízemí, kde architekt zařídil i vlastní výstavní sál, na pracovní část na patře a soukromé obytné místnosti na obou podlažích. Všechny tyto prostory spojuje hala, jakožto sjednocující princip. K vile přiléhá také architektova zahrada, která byla spolu s objektem za podpory tzv. Norských fondů od roku 2009 rekonstruována a znovuotevřena v roce 2011.


Dušan Jurkovič. Architekt a jeho dům.
Celková obnova Jurkovičovy vily si kladla za cíl navrátit domu v co nejvyšší možné míře původní charakter. Díky dobrému stavu zachování stavebních prvků a citlivému přístupu k rekonstrukci se v hlavních obytných prostorách vily podařilo navodit věrnou atmosféru doby, kdy ji obývala architektova rodina, respektive těsně před tím, než se rodina do domu nastěhovala.

Výstava architektury a uměleckého průmyslu, kterou Dušan Jurkovič ve spolupráci s Klubem přátel umění v termínu 26. srpna - 20. září 1906 uspořádal ve své vile, měla hlavní cíl představit veřejnosti moderní způsob bydlení a také tvorbu architekta. Současná stálá expozice navazuje na Jurkovičův koncept.

Ústřední schodišťová hala, ve své době velmi moderní prvek interiéru, byla obnovena do své původní podoby. Několik původních kusů nábytku bylo restaurováno a doplněno replikami, jejichž návrhy vycházely z původních Jurkovičových plánů a fotografií. Doplněny byly i koberce, malovaná tapeta, linkrustový obklad stěn, odhalena originální výmalba zdi a především restaurován záklopový podhled. Prostoru se navrátily originální proporce a jedinečná barevná atmosféra.

Sousední salon využíval Jurkovič také jako "výstavní místnost prodejného nábytku". Obnoveny byly povrchy stěn, doplněna replika původního lustru a navrácena výstavní funkce. Postupně se zde objeví různé nábytkové soubory ze sbírek Moravské galerie v Brně, či dalších institucí a soukromých osob. Jako první galerie vystavuje jedinečný komplet obývacího pokoje, který Jurkovič vytvořil pro interiéry zámku Jaroslava Veselého v Molitorově (1909).

Dětský pokoj, ložnici s koupelnou využil Jurkovič roku 1906 jako výstavní sály svých projektů. Pod vrstvami přemaleb se dochovala původní výmalba bordury se stylizovaným erbem malířského cechu. Prostory nyní hostí expozici věnovanou Jurkovičově tvorbě.


Více informací včetně aktuálních akcí, provozní doby a cen vstupného najdete na webu galerie.

Autor / zdroj: -red-

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
hanakservis
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.