KAM NA VÝLET / Muzea a skanzeny

Expozice představuje zástupce obratlovců žijících na Moravě. Vystaveny jsou i živé ryby. Cejni, kapři, ale i štika, sumec nebo úhoř
 
Autor / zdroj foto: Moravské zemské muzeum - Biskupský dvůr

Moravské zemské muzeum - Biskupský dvůr / Brno

V Biskupském dvoře můžete zhlédnout stálou expozici nazvanou Fauna Moravy, která představuje zástupce obratlovců žijících na území Moravy. Také si můžete prohlédnout akvárium sladkovodních ryb a modely hub J. Rulíška. V Biskupském dvoře působí též houbařská poradna.

Tento různorodý soubor historických budov obestupující ze tří stran parkově upravené nádvoří, se rozkládá v historické části Brna, pod katedrálním kostelem sv. Petra a Pavla. Architektonickým jádrem je původní gotické probošství brněnské kapituly, z něhož se dochovala gotická věž a kaple zdobená freskami. Za renesanční přestavbou v roce 1588 stojí italský stavitel Antonio Gabri. Moravské zemské muzeum získalo v Biskupském dvoře své první sídlo roku 1818, tedy rok po svém založení. V roce 2009 prošel Biskupský dvůr rekonstrukcí a stal se živým místem s mnoha kulturními akcemi.

Moravské zemské muzeum získalo v Biskupském dvoře své první sídlo roku 1818, tedy rok po svém založení. Pro jeho potřeby bylo přistavěno v 80. letech 19. století tzv. d´Elvertovo křídlo s balkónovým portálem, pocházejícím ze zbořeného paláce Mitrovských na náměstí Svobody. Z tohoto náměstí bylo v roce 1858 přeneseno i sousoší z Merkurovy kašny od Ignáce Bendla, umístěné uprostřed nádvoří Biskupského dvora. Pozdější rozsáhlé stavební úpravy, dokončené roku 1963, již podstatně nezměnily celkovou tvářnost Biskupského dvora.


Fauna Moravy
Expozice představuje zástupce obratlovců žijících na území Moravy. Jednotlivé druhy jsou prezentovány v biologických skupinách ve svém přirozeném prostředí - biotopu (diorama tetřevů, sov, dropů, jelenů, srnčí zvěře, lišek, divokých prasat).

Kromě informativních textů jsou připojeny mapky rozšíření s fotografiemi zvířat a prostředí, v němž žijí. Oživením expozice jsou tři velká sladkovodní akvária s druhy ryb, které obývají naše toky a vodní nádrže. Tvůrci pamatovali na možnost a požadavky výuky zařazením speciálních oddílů (tahy ptáků, zastoupení dominantních druhů, změny a odchylky vybarvení, přehledná kolekce bahňáků, kachen a dravců s vyznačením rozlišovacích znaků). Zdůrazněno je rovněž nejaktuálnější téma dneška - ochrana přírody s ukázkami změn prostředí a tím i ohrožení mnoha druhů.

Akvárium sladkovodních ryb
Ve třech akváriích o celkovém objemu téměř 25 000 litrů jsou vystaveny živé ryby cejnového pásma z dolních toků řek jižní Moravy. K vidění zde bývají cejni, kapři, plotice, perlíni, karasi, jelci, ale i štika, sumec nebo úhoř. Rybí obsádka se pravidelně obměňuje a je jedinečnou podívanou nejen pro rybáře. Slouží také ke školní praktické výuce zoologie.


Více informací včetně aktuálních akcí, provozní doby a cen vstupného najdete na webu muzea.

Autor / zdroj: -red-

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.