KULTURA / Výstavy

Datum konání: 24. 1. 2020 - 23. 8. 2020

Výstava představuje vývoj dámského oděvu z období mezi lety 1880 až 1925

BRNO

Jako růže. Móda zrcadlem doby. Tak se jmenuje výstava představující vývoj dámského oděvu městských vrstev i oblečení obyvatelstva brněnského venkova z období mezi lety 1880 až 1925. Můžete ji navštěvovat v Dietrichsteinském paláci na Zelném trhu 8 v Brně, a sice od 24. ledna do 23. srpna.

"Nestálá a rozmarná moda objevuje se při každé saisoně v nové podobě. Dnes přirovnávám ji k motýlu, který mlsá ze všech květin a vybéře si to nejlepší." Výrokem redaktora módního časopisu Nové mody z roku 1918 se inspirovaly pracovnice Etnografického ústavu Moravského zemského muzea a připravily výstavu s názvem Jako růže. Aneb móda zrcadlem doby.

Stejně jako onen motýl snažily se i kurátorky výstavy z rozsáhlých sbírek textilu EÚ MZM vybrat to nejlepší, aby mohly návštěvníky seznámit s vývojem převážně dámského městského oděvu z období mezi lety 1880 a 1925 a s vlivy, které hrály nejdůležitější roli při jeho proměnách.

Na výstavě jsou ke zhlédnutí nákladně řešené šaty z drahých materiálů z konce 19. a přelomu 20. století, oděvy s husí hrudí z prvního desetiletí 20. století, střízlivé komplety z doby první světové války i šaty se sníženým pasem typické pro 20. léta 20. století. Opomenuto není ani oblečení mužů, dětí a tradiční oděv obyvatel brněnského venkova. Vystavena je také řada dobových módních doplňků, obuvi i spodního prádla.

Výstavu Jako růže. Móda zrcadlem doby můžete navštěvovat v Dietrichsteinském paláci na Zelném trhu 8 v Brně, a sice od 24. ledna do 23. srpna.

Autor / zdroj: -red-
Popis: Plakát k výstavě.
Plakát k výstavě.
Autor / zdroj: Moravské zemské muzeum

DALŠÍ ČLÁNKY

Čtyřiadvacátá dokumentární Ji.hlava začíná za čtyři dny – a bude on-line

Půjde o zcela plnohodnotný ročník, který nabídne více než 270 filmů, debaty s režiséry, diskuse Inspiračního fóra i program pro děti. Festival otevře

V Žabovřeskách vyroste nové sběrné středisko odpadu

Moderní sběrné středisko odpadu bude již v příštím roce stát v brněnských Žabovřeskách na ulici Sochorova.

Filmové klapky jsou k vidění v brněnské Galerii Vaňkovka

Od úterý 4. srpna si návštěvníci obchodního centra Galerie Vaňkovka mohou po více než roce opět prohlédnout výtvarná díla ztvárněná předními českými v

DNES SE STALO

HISTORIE

1. prosince 1640

získalo Portugalsko nezávislost na Španělsku a Jan IV. se stal králem.

KULTURA

1. prosince 1835

publikoval Hans Christian Andersen svoji první knihu pohádek.

VĚDA

1. prosince 1929

nalezl Profesor Pchej Wen-čung v Čou-kchou-tienu první lebku sinantropa.