KULTURA / Výstavy

Datum konání: 24. 1. 2020 - 23. 8. 2020

Výstava představuje vývoj dámského oděvu z období mezi lety 1880 až 1925

BRNO

Jako růže. Móda zrcadlem doby. Tak se jmenuje výstava představující vývoj dámského oděvu městských vrstev i oblečení obyvatelstva brněnského venkova z období mezi lety 1880 až 1925. Můžete ji navštěvovat v Dietrichsteinském paláci na Zelném trhu 8 v Brně, a sice od 24. ledna do 23. srpna.

"Nestálá a rozmarná moda objevuje se při každé saisoně v nové podobě. Dnes přirovnávám ji k motýlu, který mlsá ze všech květin a vybéře si to nejlepší." Výrokem redaktora módního časopisu Nové mody z roku 1918 se inspirovaly pracovnice Etnografického ústavu Moravského zemského muzea a připravily výstavu s názvem Jako růže. Aneb móda zrcadlem doby.

Stejně jako onen motýl snažily se i kurátorky výstavy z rozsáhlých sbírek textilu EÚ MZM vybrat to nejlepší, aby mohly návštěvníky seznámit s vývojem převážně dámského městského oděvu z období mezi lety 1880 a 1925 a s vlivy, které hrály nejdůležitější roli při jeho proměnách.

Na výstavě jsou ke zhlédnutí nákladně řešené šaty z drahých materiálů z konce 19. a přelomu 20. století, oděvy s husí hrudí z prvního desetiletí 20. století, střízlivé komplety z doby první světové války i šaty se sníženým pasem typické pro 20. léta 20. století. Opomenuto není ani oblečení mužů, dětí a tradiční oděv obyvatel brněnského venkova. Vystavena je také řada dobových módních doplňků, obuvi i spodního prádla.

Výstavu Jako růže. Móda zrcadlem doby můžete navštěvovat v Dietrichsteinském paláci na Zelném trhu 8 v Brně, a sice od 24. ledna do 23. srpna.

Autor / zdroj: -red-
Popis: Plakát k výstavě.
Plakát k výstavě.
Autor / zdroj: Moravské zemské muzeum

DALŠÍ ČLÁNKY

Fanoušci rychlých kol mohou vyrazit za MotoGP na Moravské náměstí

Přestože se motocyklová Grand Prix České republiky 2020, pojede bez diváků, fanoušci rychlých kol o akce spojené s tímto závodem nepřijdou.

Za první měsíc si lidé ve vozech DPMB ´pípnutím´ koupili 205 tisíc jízdenek

Cestující si během prvního měsíce fungování nového systému „Pípni a jeď“ zakoupili ve vozech bezkontaktně 205 tisíc jízdenek.

UberX startuje v Brně

Obyvatelé i návštěvníci Brna si mohou objednat svezení službou UberX, který je nově dostupná také v druhém největším městě. Spoléhá výhradně na profes

DNES SE STALO

HISTORIE5. srpna 1646

byl Ferdinand IV. korunován českým králem.

ZAJÍMAVOSTI5. srpna 1884

položili v New Yorku základní kámen ke stavbě Sochy Svobody.

AUTO-MOTO5. srpna 1888

Bertha Benzová jako první řidička automobilu podnikla 106 km dlouhou cestu z Mannheimu do Pforzheimu.

POZVÁNKA OBRAZEM