KULTURA / Výstavy

Datum konání: 24. 1. 2020 - 23. 8. 2020

Výstava představuje vývoj dámského oděvu z období mezi lety 1880 až 1925

BRNO

Jako růže. Móda zrcadlem doby. Tak se jmenuje výstava představující vývoj dámského oděvu městských vrstev i oblečení obyvatelstva brněnského venkova z období mezi lety 1880 až 1925. Můžete ji navštěvovat v Dietrichsteinském paláci na Zelném trhu 8 v Brně, a sice od 24. ledna do 23. srpna.

"Nestálá a rozmarná moda objevuje se při každé saisoně v nové podobě. Dnes přirovnávám ji k motýlu, který mlsá ze všech květin a vybéře si to nejlepší." Výrokem redaktora módního časopisu Nové mody z roku 1918 se inspirovaly pracovnice Etnografického ústavu Moravského zemského muzea a připravily výstavu s názvem Jako růže. Aneb móda zrcadlem doby.

Stejně jako onen motýl snažily se i kurátorky výstavy z rozsáhlých sbírek textilu EÚ MZM vybrat to nejlepší, aby mohly návštěvníky seznámit s vývojem převážně dámského městského oděvu z období mezi lety 1880 a 1925 a s vlivy, které hrály nejdůležitější roli při jeho proměnách.

Na výstavě jsou ke zhlédnutí nákladně řešené šaty z drahých materiálů z konce 19. a přelomu 20. století, oděvy s husí hrudí z prvního desetiletí 20. století, střízlivé komplety z doby první světové války i šaty se sníženým pasem typické pro 20. léta 20. století. Opomenuto není ani oblečení mužů, dětí a tradiční oděv obyvatel brněnského venkova. Vystavena je také řada dobových módních doplňků, obuvi i spodního prádla.

Výstavu Jako růže. Móda zrcadlem doby můžete navštěvovat v Dietrichsteinském paláci na Zelném trhu 8 v Brně, a sice od 24. ledna do 23. srpna.

Autor / zdroj: -red-
Popis: Plakát k výstavě.
Plakát k výstavě.
Autor / zdroj: Moravské zemské muzeum

DALŠÍ ČLÁNKY

Navzdory pandemii se bude i letos konat Festival bulharských filmů

Pořadatelé upravili formát a letos můžete festival navštívit z pohodlí a hlavně bezpečí svého domova. Již dvanáctý ročník v řadě proběhne online. Díky

Filharmonie Brno začíná opět hrát. Zatím omezeně a na netypických místech

Po téměř dvouměsíční pauze začíná Filharmonie Brno opět veřejně hrát. V rámci kampaně Díky Brno!, kterou brněnský magistrát děkuje svým obyvatelům za

Mendlovo náměstí! bude hezčí. Přibude zeleň, místo pro pěší i připomínka zakladatele genetiky

Přístřešky se zelenými střechami, nové stromy a záhony s trvalkami, širší chodníky nebo kultivované prodejní stánky, už za dva roky by se Brňané měli

DNES SE STALO

HISTORIE3. června 1585

Vilémovi z Rožmberka a rakouskému šlechtici Linhartovi z Harrachu byl udělen Řád zlatého rouna.

SPORT3. června 1950

francouzská expedice jako první zdolala Annapurnu I, jednu z nejvyšších hor Himalájí.

VESMÍR3. června 1965

odstartovala pilotovaná kosmická loď Gemini 4, první vícedenní americká vesmírná mise.

POZVÁNKA OBRAZEM