KULTURA / Výstavy

Popis: Mistrovská replika Českých korunovačních klenot – použitá při výstavě.
Mistrovská replika Českých korunovačních klenot – použitá při výstavě.
Autor / zdroj: ceskekorunovacniklenoty.cz
Datum konání: 1. 2. 2020 - 26. 4. 2020

Prohlédněte si v klidu a bez čekání repliky Českých korunovačních klenotů

BRNO

České korunovační klenoty na dosah. Tak se jmenuje putovní výstava, díky které můžete do detailu poznat a zároveň si i bez jakéhokoliv rušení prohlédnout mistrovské repliky klenotů, které by alespoň jednou v životě měl vidět každý Čech. Nyní je výstava k vidění na Letohrádku Mitrovských v Brně.

České korunovační klenoty jsou národní kulturní památkou a pravděpodobně i nejcennějším a nejznámějším českým pokladem. Svou povahou patří mezi nejzajímavější a nejtajemnější korunovační klenoty světa. O Českých korunovačních klenotech se v ČR učí každý obyvatel a říká se, že každý správný Čech by je měl alespoň jednou za život i spatřit. Originál exponátů je ale vystavován pouze jednou za zhruba 5 let a návštěvníci musí čekat často i více než 8 hodin, po kterých dostanou možnost exponát spatřit jen na malý okamžik. Není proto divu, že drtivá většina obyvatel ČR se jejich krásou nikdy nemůže pokochat.

Jedinečná putovní výstava „České korunovační klenoty na dosah“ návštěvníkům umožňuje tento unikátní poklad do detailu poznat a zároveň si i bez jakéhokoliv rušení prohlédnout jejich mistrovské repliky.

Výstava si klade za cíl oslovit statisíce návštěvníků, kteří dostanou možnost poznat velkou část naší úžasné historie a zažít něco zcela mimořádného a neopakovatelného. O výrobu mistrovských replik se postaral jeden z nejlepších českých zlatníků a výtvarníků – Jiří Urban. Jiří Urban je ve své oblasti žijící legendou, málokterý jiný zlatník se může pochlubit realizací šperků pro Jana Pavla II. a Její Výsost anglickou královnu Alžbětu II.

Kromě Jiřího Urbana se na výrobě replik podíleli i manželé Blanka a Matúš Cepkovi, působící na Vysoké škole výtvarných umění v Bratislavě, kteří se postarali o výrobu královského žezla. Manželé Cepkovi získali pověst naprostých špiček oboru a s panem Urbanem spolupracují pravidelně. Například mu pomáhali při vytvoření světově nejdokonalejší kopie císařské koruny Svaté říše římské.

Putovní výstavu České korunovační klenoty na dosah můžete obdivovat v Letohrádku Mitrovských v Brně v době od 1. února do 26. dubna.

Autor / zdroj: -red-

DALŠÍ ČLÁNKY

V Žabovřeskách vyroste nové sběrné středisko odpadu

Moderní sběrné středisko odpadu bude již v příštím roce stát v brněnských Žabovřeskách na ulici Sochorova.

Filmové klapky jsou k vidění v brněnské Galerii Vaňkovka

Od úterý 4. srpna si návštěvníci obchodního centra Galerie Vaňkovka mohou po více než roce opět prohlédnout výtvarná díla ztvárněná předními českými v

Fanoušci rychlých kol mohou vyrazit za MotoGP na Moravské náměstí

Přestože se motocyklová Grand Prix České republiky 2020, pojede bez diváků, fanoušci rychlých kol o akce spojené s tímto závodem nepřijdou.

DNES SE STALO

DOPRAVA27. září 1825

vypravil George Stephenson parní vlak mezi městy Stockton-on-Tees a Darlington v Anglii.

KULTURA27. září 1900

bylo otevřeno Muzeum hlavního města Prahy.

DOPRAVA27. září 1981

uvedli ve Francii do provozu první trať TGV mezi Paříží a Lyonem.

POZVÁNKA OBRAZEM