MAGAZÍN / Zajímavosti

Popis: Klienti zařazení do programu se setkávají pod vedením fyzioterapeuta 3x týdně po dobu 3 měsíců.  (Fotografie byly pořízena v době, kdy nebylo povinné nošení roušek)
Klienti zařazení do programu se setkávají pod vedením fyzioterapeuta 3x týdně po dobu 3 měsíců. (Fotografie byly pořízena v době, kdy nebylo povinné nošení roušek)
Autor / zdroj: Kateřina Třísková
5.1.2021

Vhodným cvičením snížili v SeniorCentru Šanov pády klientů o třetinu

Šanov

Pády jsou v geriatrii často skloňovaným tématem, protože úrazy v pokročilém věku bývají jednou z častých příčin úmrtí. Vhodnými rehabilitačními programy však lze pády seniorů snížit až o třetinu. V SeneCura SeniorCentru Šanov se protipádovým cvičením aktivně zabývají a vedou specializované workshopy pro klienty domova i školení pro ošetřující personál.

„Víme, že každý pád je pro klienta stresovou situací, která může mít za následek výrazné zhoršení jeho kvality života. Proto pravidelně proškolujeme nejen personál, ale i samotné klienty, a to primárně formou workshopů,“ přibližuje situaci fyzioterapeutka šanovského SeniorCentra SeneCura Bc. Lucie Ficová. Po založení preventivního rehabilitačního programu se dle interních statistik počet pádů v domově snížil o 30 %, což je signálem pro to, aby tímto cvičením prošlo maximální množství obyvatel domova. „Našim klientům i jejich rodinám průběžně vysvětlujeme přínosy protipádových cvičení s cílem vzbudit v nich zájem o tuto důležitou, avšak dobrovolnou aktivitu,“ doplňuje Ing. Michal Veleba, ředitel šanovského SeniorCentra.

Klienti zařazení do programu se setkávají pod vedením fyzioterapeuta 3x týdně po dobu 3 měsíců. Každý klient prochází na začátku a na konci programu jednoduchým testováním, které vypovídá o jeho mobilitě – tento výkonnostní test zahrnuje postavení se ze židle, chůzi na 3 metry, otočení, chůzi zpět a posazení. „Z výsledků testování můžeme říct, že více jak 90 % účastníků zařazených do tohoto programu se v mobilitě zlepšilo,“ shrnuje Bc. Lucie Ficová.

Také sami klienti vnímají, jak se jejich pohyblivost postupně zlepšuje a zároveň u nich roste pocit soběstačnosti a jistoty: „Na cvičení jsem chodila velmi ráda, moc mě to bavilo. Teď jsem pohyblivější a cítím se při chůzi víc bezpečně,“ uvedla klientka SeniorCentra Šanov Ing. Jindřiška Novotná.

„Již přes rok v SeniorCentru Šanov probíhá také pravidelné rehabilitační cvičení zaměřené na prevenci proti pádu zvané „Dílničky“, které klienti s nadšením navštěvují. S klienty probíráme bezpečné chování, jako je prevence pádu, používání vhodné obuvi nebo pomůcek,“ vysvětluje Ing. Michal Veleba. Tento program se zabývá zvýšením pružnosti a svalové síly, zlepšením rovnováhy, koordinace a hybnosti klienta.  „Ke cvičení využíváme overbally, posilovací gumy, ale i různé překážky či nácvikové rampy k chůzi,“ dodává Lucie Ficová.

Autor / zdroj: Jana Barčáková

DALŠÍ ČLÁNKY

Na Žabovřeské se omezí průjezd

Řidiče na Žabovřeské čekají další změny. Od 12. ledna se kvůli dokončení středního dělící pruh opět omezí doprava ze směru od Pisárek na Královo Pole.

Už půl roku cestující v Brně pípají. Bezkontaktní platbu za jízdenky si oblíbili

Za půl roku fungování bezkontaktního nákupu jízdenek přímo ve vozech MHD cestující v Brně provedli téměř dva miliony transakcí. Nejčastěji nakupují zá

DNES SE STALO

HISTORIE

26. ledna 1347

papež Klement VI. vydal v Avignonu bulu, která je dle některých interpretací považována za založení Univerzity Karlovy.

IT

26. ledna 1983

se na trhu objevil tabulkový kalkulátor Lotus 1-2-3.

POLITIKA

26. ledna 2013

je Miloš Zeman jako první prezident České republiky volen přímou volbou.

POZVÁNKA OBRAZEM