CESTOVÁNÍ / Náš tip

Popis: VIDA! science centrum v Brně.
VIDA! science centrum v Brně.
Autor / zdroj: vida.cz
3.2.2020

Roboti míří do VIDA!

BRNO

V pátek 7. února od 9.00 do 17.00 se ve VIDA! bude konat mezinárodní soutěž Robotiáda. „Své síly poměří přihlášené týmy žáků a studentů a to hned v sedmi napínavých disciplínách. Diváci jsou vítáni!“ řekl Ivo Hopp z JCMM.

Program v sobotu 8. února bude od 10.00 do 18.00 věnovaný rodinám s dětmi. Návštěvníci se mohou těšit na nevšední přehlídku robotů.

„Poprvé se u nás rodinám představí mluvící robot Karel Pepper, kterého přivezou kolegové z Fakulty informatiky Masarykovy univerzity. Fakulta strojního inženýrství VUT zase doveze robotický fotbal a ukáže, jak funguje prst robotické ruky nebo robot pavouk. Czechitas nabídne workshopy programování a seznámí návštěvníky s Ozoboty. Lidé z Robotárny Helceletka vám umožní si na vlastní kůži vyzkoušet různé soutěžní disciplíny s roboty z lega Mindstorms,“ láká na akci Kristýna Řičánková z VIDA!

Zájemci také mohou navštívit stanoviště věnovaná Karlu Čapkovi, který před sto lety napsal divadelní hru RUR, kde se slovo robot objevilo vůbec poprvé. Součástí sobotního programu bude i poezie vytvořená robotem NerudAI nebo komentovaná pitva počítače. Akci připravila VIDA! ve spolupráci s JCMM a Hvězdárnou a planetáriem Brno. Partnerem akce je Jihomoravský kraj.

Nejen roboti však hrají v únorovém programu brněnského science centra VIDA! důležitou roli. Pokusů chtivým nadšencům lze doporučit víkendové labodílny Modrá je dobrá, kde si vyzkouší například obarvit plamen na modro, experimenty s roztokem skalice modré nebo vyvolávání fotek technikou chemického modrotisku. Program je vhodný pro rodiny s dětmi od 4 let. Naopak dospělé zve VIDA! na čtvrtek 27. února od 19.00 do 23.00 na další z akcí po setmění VIDA! Afterd Dark: WATER, která nabídne hudbu, bar a speciální program o vodě.

„Přijďte se přesvědčit, jak důležitou roli hraje voda v našem životě. Čeká vás speciální degustace vody, science show Aqua et Ignis, nebo promítání jedinečného 3D filmu Oceány: Naše modrá planeta,“ prorazila z programu hlavní organizátorka akce Aneta Lokajová. V rámci večera pro dospělé se zájemci také dozví zajímavosti o vodě v lidském těle, vyzkouší si ledové pokusy a naučí se připravit ze znečištěné vody nezávadnou.

Autor / zdroj: Hana Laudátová

DALŠÍ ČLÁNKY

Filmové klapky jsou k vidění v brněnské Galerii Vaňkovka

Od úterý 4. srpna si návštěvníci obchodního centra Galerie Vaňkovka mohou po více než roce opět prohlédnout výtvarná díla ztvárněná předními českými v

Fanoušci rychlých kol mohou vyrazit za MotoGP na Moravské náměstí

Přestože se motocyklová Grand Prix České republiky 2020, pojede bez diváků, fanoušci rychlých kol o akce spojené s tímto závodem nepřijdou.

Za první měsíc si lidé ve vozech DPMB ´pípnutím´ koupili 205 tisíc jízdenek

Cestující si během prvního měsíce fungování nového systému „Pípni a jeď“ zakoupili ve vozech bezkontaktně 205 tisíc jízdenek.

DNES SE STALO

HISTORIE13. srpna 1775

vydala Marie Terezie nový robotní patent, ve kterém stanovila maximální délku roboty na tři dny v týdnu.

LETECTVÍ13. srpna 1891

v rámci Zemské jubilejní výstavy se odehrál první dálkový let balónem v Čechách. Balón Victor Hugo vzlétl v pražské Stromovce a přistál u Pardubic za 2 hodiny.

DOPRAVA13. srpna 1898

byl na železniční trati Telč - Kostelec u Jihlavy zahájen pravidelný provoz pro veřejnost.

POZVÁNKA OBRAZEM