VOLNÝ ČAS / Pod širým nebem

Model Marsu na Kraví hoře je lokální. Švadlenka ho šila čistě z moravských materiálů
Fotografie ze zkušebního nafukování modelu Marsu. 
Autor / zdroj foto: Anna Fajkusová

Brno

Na návštěvníky brněnské Kraví hory čeká od příštího týdne nafukovací model planety Mars. Co stálo za jeho výrobou? Kolik metrů nití se spotřebovalo při jeho šití a kolik litrů barvy padlo na potisk látky? Jak reaguje na bouřky? Přečtěte si zajímavosti o brněnské planetě a jejím vzniku.

Stejně jako v loňském roce model Země a Měsíce zpříjemní letos v létě procházky a pikniky na Kraví hoře nafukovací model Marsu přezdívaný Marsmeloun. A obdobně jako u předchozích planet i v případě Marsu neputoval model na Kraví horu z daleka. Pro brněnskou hvězdárnu ho na zakázku ušila brněnská společnost Kubíček Visionair, která má dlouholeté zkušenosti s výrobou nafukovadel.

Grafické podklady pro tisk povrchu Marsu vycházejí z více než sedmdesáti tisíc záběrů Marsu s rozlišením až osm metrů, které v sedmdesátých a osmdesátých letech pořídily kosmické sondy Viking 1 a 2. Potisk na plátno pro model připravila Hvězdárna a planetárium Brno ve spolupráci s týmem Visualove a my ho museli upravit a navinout na model planety,“ popisuje Petra Roušarová ze společnosti Kubíček Visionair, která projekt Mars řídí.

Lokální planeta

Při výrobě nafukovadel, na které je Kubíček Visionair specialista, se firma snaží o co největší zachování lokálnosti. „Primárně oslovujeme místní dodavatele. Třeba právě Mars vznikl výlučně na Moravě. Materiál jsme koupili z Moravské Třebové, tisk probíhal v Kroměříži a kompletace v Brně,“ upozorňuje Roušarová. Z Brna je podle ní také švadlenka, která planetu ušila téměř sama za více než padesát hodin.

Kromě projektů pro brněnskou hvězdárnu má Kubíček Visionair za sebou i další modely planet. Na výstavišti v Německu mohli diváci vidět celou sluneční soustavu s planetami v průměru od 0,9 do 1,4 metru. Model Země letos zazáří také na festivalu Leonardslee Illuminated v Anglii.

Model Marsu na Kraví hoře v Brně si budou moci lidé prohlédnout od 12. do 18. července a poté od 5. do 12. srpna, kdy ho doplní také Země a Měsíc, vždy od 14.00 do 24.00.

10 zajímavostí o modelu Marsu:

  • Výrobcem Marsu i dalších planet je brněnská firma Kubíček Visionair, která k výrobě atypických a originálních nafukovadel používá know-how z výroby horkovzdušných balónů Kubíček.
  • Mars je stejně velký jako Měsíc a Země, v průměru má 10 metrů a je poskládaný z 22 poledníků.
  • Celková délka nití použitá na celý Mars přesahuje 2 kilometry.
  • Použila se speciální forma tisku, takzvaný sublimační tisk, při níž bylo spotřebováno 3,492 litru barvy.
  • Na Marsu pracovala z 99 % jedna švadlenka.
  • V planetě jsou umístěna čtyři 50W světla, která zajišťují záři planety v nočních hodinách.
  • Model snese vodu, rosu, slunce i sníh, který je ale nutno sklepávat. Při tornádu model odletí, vítr o rychlosti 12 m/s v nárazech však zvládá s přehledem.
  • Vyosení Marsu je o 25 stupňů, planeta stojí na 30 centimetrů vysokém podstavci. Ten se kotví podobně jako stan, tedy kolíky do země. Tím se vymezí poloha planety a jako ochrana proti větru a proti případným nenechavým rukám slouží kotvicí lana.
  • Celá planeta vznikla v tuzemsku: materiál je od firmy Hedva z Moravské Třebové, potisk vznikl v Kroměříži u firmy Montis a konstrukce a kompletace v Brně u firmy Kubíček Visionair.
  • Základem pro tisk bylo 73 tisíc záběrů s rozlišením až osm metrů, které pořídily orbitální části sond Viking 1 a Viking 2 v letech 1975 až 1982.

Autor / zdroj: Anna Fajkusová

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
hanakservis
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.