AKTUÁLNĚ / Aktuálně

Popis: Ilustrační foto.
Ilustrační foto.
Autor / zdroj: Pixabay
9.12.2020

Znojmo bude zatím hospodařit v rozpočtovém provizoriu

Znojmo

Zastupitelé města Znojma namísto rozpočtu schválili pravidla pro rozpočtové provizorium. Důvodem rozpočtového provizoria je nejistota ve vývoji ekonomiky, kdy radnice musí počítat s výpadkem daňových příjmů. Jasno zatím není ani o tom, jaké změny daní schválí pro příští rok Parlament. To jsou vše parametry, které radnice musí reflektovat.

„Nechceme se dostat do situace, že bychom museli již schválený rozpočet v průběhu roku měnit a škrtat už rozjeté projekty. Rozpočtové provizorium nám naopak umožní sestavit rozpočet, který bude odrážet reálný vývoj ekonomiky a daní,“ vysvětluje starosta Jan Grois. V důsledku změn daní by totiž Znojmo mohlo přijít až o 20 % provozních příjmů, tj. až o 70 milionů korun.

Rozpočtové provizorium dává obcím zákonnou možnost, která ve výsledku vede k přesnějšímu stanovení rozpočtových příjmů a výdajů, neboť jsou tvořeny až po schválení všech daňových změn, jež mají nemalý dopad na příjmy obcí a jejichž dopady se za současné nejisté situace velmi špatně predikují. Některé obce v rozpočtovém provizoriu fungují naprosto běžně každý rok.

V období rozpočtového provizoria se hospodaří s 1/12 z předchozího schváleného rozpočtu. Nutno dodat, že takové hospodaření v prvních měsících v roce nikterak negativně neovlivní plynulý chod města i jeho příspěvkových organizací. „Fungují všechny veřejné služby bez omezení, tj. např. jezdí bez problémů městská autobusová doprava, vyváží se odpadky, fungují také veškeré sociální služby,“ osvětluje rozpočtové provizorium statutární místostarosta Jakub Malačka.

„Rozpočet chceme schválit na únorovém zastupitelstvu. Je jasné, že úspory budeme muset hledat, ty ale chceme hledat nejprve v provozních výdajích úřadu a příspěvkových organizacích, případně v dotacích profesionálním sportovcům. Škrtat v investicích chceme až na posledním místě,“ dodává místostarosta Malačka, který má investice v gesci.

Autor / zdroj: Zuzana Pastrňáková

DALŠÍ ČLÁNKY

Na Žabovřeské se omezí průjezd

Řidiče na Žabovřeské čekají další změny. Od 12. ledna se kvůli dokončení středního dělící pruh opět omezí doprava ze směru od Pisárek na Královo Pole.

Už půl roku cestující v Brně pípají. Bezkontaktní platbu za jízdenky si oblíbili

Za půl roku fungování bezkontaktního nákupu jízdenek přímo ve vozech MHD cestující v Brně provedli téměř dva miliony transakcí. Nejčastěji nakupují zá

DNES SE STALO

HISTORIE

26. ledna 1347

papež Klement VI. vydal v Avignonu bulu, která je dle některých interpretací považována za založení Univerzity Karlovy.

IT

26. ledna 1983

se na trhu objevil tabulkový kalkulátor Lotus 1-2-3.

POLITIKA

26. ledna 2013

je Miloš Zeman jako první prezident České republiky volen přímou volbou.

POZVÁNKA OBRAZEM