KULTURA / Divadlo

Popis:
10.12.2018

Polárka předvede pravěk podle Pitínského

BRNO

V druhé premiéře sezóny vezme Polárka své diváky na výlet do pravěku - ovšem tak jednoduché to nebude. Inscenace Homo zabijens: Konec lovců mamutů v režii J. A. Pitínského se inspiruje románem Dědicové Williama Goldinga. Příběh o střetu dvou vývojových stádií člověka rozumného zde ovšem v obrazových metaforách přerůstá v zásadní otázku pro nás, kteří se považujeme za vyspělou kulturu: už jsme se poučili? Jsme skutečně civilizovaní lidé?

Inscenace Homo zabijens: Konec lovců mamutů je určena divákům od devíti let. Ačkoliv se Goldingovy romány (Pán much, Dědicové a další) obecně řadí mezi “náročnější” literaturu, podle dramaturgyně Karolíny Ondrové vzniká na jeho půdorysu příběh starším dětem srozumitelný a atraktivní.

„O pravěku navzdory všem vědeckým poznatkům ve skutečnosti mnoho nevíme. Tušíme, jak naši předkové vypadali, jak se pohybovali nebo co jedli, ale jejich skutečný život se může stát prostorem pro naši fantazii - a hlavně pro příběhy, které mohou vypovídat o nás tady a teď,” vysvětluje Ondrová.

Příběh nejspíš poslední neandrtálské tlupy, která se setkává s právě nastupujícím a “vítězným” Homo sapiens, člověkem našeho druhu, tak dostává další vrstvy a významy. V závěru představení tak již nejde o dva druhy pralidí. Hraje se o setkání nás samotných, lidí civilizace, s někým, koho považujeme za divocha, ač bychom se od něj mohli možná inspirovat v lidskosti a ohleduplnosti k lidem i přírodě.

Režisér Jan Antonín Pitínský patří k nejvýraznějším osobnostem českého divadla od devadesátých let, kdy zakládal brněnský Ochotnický kroužek, Kabinet múz a podílel se např. na činnosti HaDivadla. Jeho tvorba čerpá mj. z magického realismu a surrealismu - fantaskní, fakty a souvislostmi nezatížený svět obrazů tak opět nahrává dětskému divákovi. Navzdory tomu se jedná o Pitínského vůbec první inscenaci pro děti.

Scénickou hudbu složil přímo nejpovolanější odborník - paleontolog a skladatel Miroslav Černý. V nahrávkách kombinuje simulované “pravěké” zvuky jako troubení mamutů nebo echa působení přírodních sil se symfonickým orchestrem. Pod výpravou je pak podepsán David Janošek, který tvoří pro Divadlo Polárka opakovaně (naposledy Siddhártha v režii Hany Mikoláškové) a profesorka scénografie na brněnské JAMU Jana Preková.


Homo zabijens: Konec lovců mamutů
Na motivy románu Dědicové Williama Goldinga
režie: Jan Antonín Pitínský
scénář: Šimon Peták
dramaturgie: Karolína Ondrová
výprava: David Janošek a Jana Preková
hudba: Miroslav Černý

Premiéra 15. prosince 2018 v Divadle Polárka

9+ pro diváky od devíti let

Divadlo Polárka je profesionální brněnské dětské divadlo pro děti a mládež založené v roce 1999. Kompletní program divadla a další informace najdete na webových stránkách www.divadlopolarka.cz

Autor / zdroj: Natálie Pelcová

Doporučujeme

Když potřebujete web, který plní své obchodní cíle

Vytvořit web dnes dokáže každý. Vytvořit web, který plní své cíle, dokáže málokdo. My ano. Stavíme weby na výstupech z výzkumů a analýz, testujeme, měříme. Výsledkem naší práce je váš zisk. www.impnet.cz

50% sleva na zdravotní matrace! Matrace a rošty skladem

Matrace nebo rošt? Máme obrovské skladové zásoby, nabízíme dopravu zdarma, večerní doručení a výnos zboží. Vyberte si matraci ještě dnes a získejte slevu 250Kč na první nákup!

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Nezkrotná kapela Gaia Mesiah zamíří v úterý do brněnské Flédy

Energická Gaia Mesiah vystoupí v úterý 12. listopadu od 20.00 hodin v brněnské Flédě. Jako support vystoupí kapela Phatlip.

Post

Netradiční Don Quijote ožije na Provázku

V brněnském Divadle Husa na provázku ožije Don Quijote. A bude netradiční. Tvůrci lákají nejen na současné a překvapivé uchopení světoznámého díla, al

Post

Brno má svou kuchařku pro lepší ulice a náměstí

Pryč s nevzhlednými místy v Brně. Nová kniha popisuje recepty, jak tvořit ulice, náměstí nebo parky, kde se budou lidé cítit příjemně a bezpečně.

PARTNEŘI

IMP net www.i-matrace.cz www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA