AKTUÁLNĚ / Aktuálně

Na jaře začnou sanace svahu Rajské vinice

ZNOJMO

Ještě v březnu mají začít práce na sanaci svahu městské Rajské vinice pod Starým městem a kostelem sv. Mikuláše. Pracovat se bude na jednotlivých řádcích v její horní části. Cílem je předejít případnému zřícení teras. Sanační práce si vyžádají investici ve výši více než 1 700 000 korun. Na náklady přispěje i vinařství Lahofer, které vinici obhospodařuje.

Vinařství Lahofer se o Rajskou vinici na základě nájemní smlouvy stará už od roku 2010, první část vinohradu vysázelo v roce 2011. „Vzhledem k tomu, že se vinařství o vinici stará a produkuje z ní i víno, probíhá i společná koordinace prací. Navíc jsme se dohodli, že část nákladů ponese právě vinařství. Jednu třetinu nákladů pokryje Lahofer a dvě třetiny město,“ vysvětluje starosta Znojma Jan Grois. Investice města tak bude ve výši přibližně 1 200 000 korun.

Rajská vinice se nachází v lokalitě známé jako Karolininy sady a rozkládá se na jejich historických terasách. Vlivem klimatických podmínek a zvýšené námahy se tu už projevila degradace dřevěné kulatiny, která drží jednotlivé terasy vinice. Zdegradovaná kulatina se vymění, přičemž nový materiál dodají Městské lesy Znojmo. Sanace bude spočívat v novém kotvení svahu – původní dřevěnou kulatinu nahradí ocelové zavrtávací tyče.

Sanace proběhne v období vegetačního klidu vinné révy, tedy během března a dubna.  

Karolininy sady jsou oblíbená lokalita vyhledávána jak místními, tak i turisty. Vyhlídka nad Rajskou vinicí nabízí pohled na údolí řeky Dyje a přímo u vinice, na jednom z vyhlídkových rondelů, se nachází degustační altán, který má rovněž v pronájmu, vinařství LAHOFER. Stánek je zde sezónně otevřen od roku 2013.

Popis: Pohled na Rajskou vinici a kostel sv. Mikuláše z degustačního stánku vinařství Lahofer.
Pohled na Rajskou vinici a kostel sv. Mikuláše z degustačního stánku vinařství Lahofer.
Autor / zdroj: Ing. Zuzana Pastrňáková

Doporučujeme

50% sleva na zdravotní matrace! Matrace a rošty skladem

Matrace nebo rošt? Máme obrovské skladové zásoby, nabízíme dopravu zdarma, večerní doručení a výnos zboží. Vyberte si matraci ještě dnes a získejte slevu 250Kč na první nákup!

Když potřebujete web, který plní své obchodní cíle

Vytvořit web dnes dokáže každý. Vytvořit web, který plní své cíle, dokáže málokdo. My ano. Stavíme weby na výstupech z výzkumů a analýz, testujeme, měříme. Výsledkem naší práce je váš zisk. www.impnet.cz

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Extrem food festival chce vytvořit český rekord v počtu lidí pojídajících hmyz na jednom místě

V sobotu 25. května se v Brně uskuteční již čtvrtý ročník Extrem food festivalu. Pořadatelé se na něm pokusí vytvořit nový český rekord v počtu lidí

Post

Do brněnského klubu Fléda zavítají Monkey Business

Na loni v říjnu vydanou desku Bad Time For Gentlemen navázala kapela Monkey Business stejnojmenným klubovým turné po českých a slovenských městech.

Post

Získejte grant na výsadbu jabloní a osvěžte Brno jablky

„Osvěžte Brno jablky“, vyzývá Nadace Partnerství, která letos spojila síly se značkou Strongbow. Díky tomu mohou Brňané získat grant až 30 tisíc korun

PARTNEŘI

IMP net www.i-matrace.cz www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA