AKTUÁLNĚ / Společnost

7.3.2011

Brněnští muslimové chtějí stavět druhou mešitu, jejich kázání přitom označilo demokracii za blud

BRNO

Brnem otřásají spory o uvažované výstavbě druhé muslimské mešity ve městě. Olej do ohně však přilila nahrávka kázání z islámské modlitebny ve Vídeňské ulici, která unikla na veřejnost.

Muslimský aktivista Lukáš Větrovec z Mikulova na Břeclavsku v asi minutovém záznamu pravidelného pátečního kázání odmítá civilizační hodnoty demokratické společnosti s tím, že muslimská náboženská obec je nepotřebuje, protože má svá vlastní pravidla a ideály.

"Západní společnost nám klade překážky na cestě k islámské osvětě," tvrdí v kázání Větrovec. "Vadí jí džihád na cestě boží, vadí jí zákaz jakéhokoliv míšení žen s muži, vadí jí tresty za překročení božích hranic. Přejí si islám zasunutý v osobním šuplíku soukromého života jedince. Chtějí islám plný pasivity, podlézavosti, plný pokrytectví, bez uskutečnění toho, co vpravdě islám hlásá." Podle Větrovcova kázání chce většinová společnost tolerovat islám jen jako vnější obal bez náplně. "Za to bojuje propagandou demokracie, rovnosti, emancipace a dalších podobných bludů," prohlásil Větrovec.

V závěru vyzval brněnské muslimy, aby neklesali na duchu a nesmutnili. "Vždyť budete mít navrch, jste-li věřící. Vězte, že každý, i nejzatvrzelejší boží nepřítel pozná pravdu a uvěří v ní, když se s ní v okamžiku smrti setká," kázal Větrovec.

Muslimská kázání se konají v brněnské mešitě ve Vídeňské ulici jednou týdně, vždy v pátek. Jsou psána arabsky a jsou kolektivním dílem vedení muslimské obce. Do češtiny je pak překládá někdo znalý obou jazyků. Jednotlivá kázání proto odrážejí oficiální názory představitelů komunity. Bohoslužeb se v mešitě ve Vídeňské ulici pravidelně účastní osmdesát až sto lidí.

Větrovec řekl, že si za kázáním naplno stojí. Kontroverze názorů je podle něj užitečná. "Nepotřebujeme, aby nám západ a pokrytecké režimy jako v USA diktovaly svoje pojetí demokracie," řekl s tím, že islamisté mají vlastní, historicky danou myšlenkovou základnu. Dodal, že v řadě aspektů nemají muslimové v soužití s většinovou společností žádný problém. "Respektujeme každého, totéž však vyžadujeme i od jiných," řekl.

Situaci s plánovanou výstavbou druhé mešity v Brně označil Větrovec v této souvislosti za patovou. "Buď jak buď, druhá modlitebna v Brně vyroste," prohlásil. Doplnil, že lidé si na to postupem času budou muset zvyknout. "Je faktem, že v Brně neustále přibývá muslimských studentů a obchodníků. Po skončení loňského ramadánu jsme zjistili, že druhou modlitebnu prostě nutně potřebujeme," řekl. Větrovec zároveň připustil, že mešita nemusí stát nutně v centru města. "Kde by mohla nebo měla stát, bude ještě věcí diskuse," dodal.

Spory mezi brněnskými muslimy a většinovou společností ohledně modlitebny se však ještě více přiostřily koncem minulého týdne, když si Větrovce k podání vysvětlení předvolala policie v Břeclavi. Odmítač islámu Valentin Kusák z Hradce Králové, známý petiční iniciativou proti výstavbě muslimských svatostánků, na něj totiž podal trestní oznámení. "Přišel mu hanlivý mail, kde jej někdo nazýval psem. On se vyděsil a zároveň si myslí, že jsem ho psal já," řekl Větrovec. Autorství hanopisu zároveň odmítl s tím, že někdo si pod jeho jménem založil na veřejném internetovém serveru podobnou e.mailovou adresu, jako má on sám. "Policie bude muset celou věc jako nesmysl odložit," tvrdí Větrovec.

Autor / zdroj: Mediafax

Doporučujeme

Když potřebujete web, který plní své obchodní cíle

Vytvořit web dnes dokáže každý. Vytvořit web, který plní své cíle, dokáže málokdo. My ano. Stavíme weby na výstupech z výzkumů a analýz, testujeme, měříme. Výsledkem naší práce je váš zisk. www.impnet.cz

50% sleva na zdravotní matrace! Matrace a rošty skladem

Matrace nebo rošt? Máme obrovské skladové zásoby, nabízíme dopravu zdarma, večerní doručení a výnos zboží. Vyberte si matraci ještě dnes a získejte slevu 250Kč na první nákup!

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Brno má svou kuchařku pro lepší ulice a náměstí

Pryč s nevzhlednými místy v Brně. Nová kniha popisuje recepty, jak tvořit ulice, náměstí nebo parky, kde se budou lidé cítit příjemně a bezpečně.

Post

V pátek oslaví brněnští profesionální hasiči 155 let

V pátek 4. října se na Dominikánské náměstí v Brně uskuteční oslava 155 let brněnských profesionálních hasičů. Součástí programu je také vystavení ha

Post

Budiž světlo. Zoo Brno opět odchovala jespáky

Osm let čekání na odchov jespáků bojovných skončilo loni, kdy v brněnské zoologické zahradě ve voliéře v expozičním celku Beringie našli první snůšku.

PARTNEŘI

IMP net www.i-matrace.cz www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA